História plemena

Chodský pes je české národné plemeno so zaujímavou históriou.
História plemena siaha až do 13. storočia, keď na Šumave v oblasti pri Domažliciach strážili Chodovia dôležitú cestu. Doprevádzal iich húževnaté a odolné psy, ktoré okrem stráženia boli využívané aj v pastierstve, stopovaní a pri love zveri.
V Čechách sú veľmi známe kresby MIkoláša Alečša, ktorými ilustroval známy román Aliosa Jiráska Psohlavci.

Obrazek

Rovnako pes na znaku pohraničnej stráže i na ľalii v znaku českých skautov pochádza od M. Aleša – je tam znázornená hlava ovčiarskeho psa krátkymi vztýčenými ušami, dlhšou srsťou najmä na krku a hrudi. Zmienky o chodskom psovi možno nájsť už v vspomienkach Jindřicha Šimona Baara na slávnu históriu rodného Chodska. Autenticky ho opísal ako veľmi typovo vyrovnané a húževnaté plemeno.

Toto historicky doložené plemeno upadlo takmer do zabudnutia a podobne ako mnohé ďalšie plemená takmer zaniklo. Okolo roku 1948 niekoľko nadšencov podalo prvý návrh na uznanie chodského psa Mezinárodnou kynologickou federáciou, FCI.

Oficiálne plemeno vzniklo v roku 1985, keď ho zregeneroval Ing. Jan Findejs. Podľa aktuálnych informácií by mohlo byť uznané na kongrese FCI v roku 2015.


Zaujímavé čítanie o symboloch zobrazujúcich chodského psa:
http://www.zelenykamen.estranky.cz/clanky/symbol-chodskeho-psa.html

webdesign Crest-IT